Nowe możliwości dzięki dofinansowaniom

Polska jest świetnym przykładem na to, jak wykorzystać OZE do zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania na energię. Technologia fotowoltaiczna to doskonałe rozwiązanie, które pozwala zarówno na produkcję energii, jak i na zmniejszenie śladu ekologicznego. W 2016 roku wprowadzony został system opustów, dzięki któremu instalacje PV stały się dostępne i opłacalne dla klientów indywidualnych. W kolejnych latach liczba inwestorów systematycznie wzrastała.

Zobacz aktualne dofinansowania na Odnawialne Źródła Energii

Ogromny skok w fotowoltaice nastąpił w 2019 roku, kiedy rząd wprowadził program Mój Prąd z gwarancją bezpośrednich dopłat do mikroinstalacji PV. Efekty widać gołym okiem – moc zainstalowanej fotowoltaiki wzrasta w ogromny tempie w roku na rok, a liczba prosumentów sięga ponad pół miliona gospodarstw.

 

Pompy ciepła na szczycie popularności

Kolejnym rozwiązaniem, które cieszy się coraz większym powodzeniem, są pompy ciepła. Łączą one w sobie wysoką sprawność, małą awaryjność oraz możliwość zminimalizowania łącznych kosztów eksploatacyjnych do zera, dzięki ulgom termomodernizacyjnym i programom dofinansowania. W ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż pomp ciepła typu powietrze/woda wzrosła ponad 5-krotnie, a w ostatnich latach nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania tymi urządzeniami.

Nowy system energii w Polsce

Polska polityka energetyczna skupia się aktualnie na budowaniu nowego systemu energii o mocy 40 GW do 2040 roku, w którym główną rolę odegrają fotowoltaika, biogazownie i energetyka wiatrowa. Odnawialne źródła energii poprawiają autonomię państwa, redukując uzależnienie od importu paliw i emisji zanieczyszczeń.

Zostaw komentarz